Grundorsaken till MS, ME/CFS och Fibromyalgi kan vara en och samma, dvs obalans i tarmen som kan leda till läckande tarm. Om tarmen börjar läcka kan stora molekyler komma ut i blodet och till immunförsvaret som ligger under tarmens vägg (mukosan). Väl ute i kroppen börjar immunförsvaret attackera dessa molekyler och det är då man tror att det kan uppstå fel som leder till sjukdom. En del påstår att detta fenomen handlar om autoimmunitet. Jag tror dock att oxidativ stress i form av fria radikaler som tar elektroner från friska celler kan orsaka samma fenomen. Men oaktat detta så leder både autoimmunitet och oxidativ stress till inflammation i centrala nervsystemet.
Problemet idag är att det inte finns några bra läkemedel som kan minska inflammationen i CNS för att verkningsämnet inte kommer förbi ”porten”: blod- hjärnbarriären. Det finns vissa droger som kan ta sig förbi barriären men inte antiinflammatoriska medel. Därav är det svårt att symtomlindra sjukdomen. Jag försöker lyckas med liposomal form av glutation och även curcumin/resveratrol.
Självklart är det bättre att gå på grundorsaken! Man har nått framgång i en studie med möss där en kombination av tre Lactobacillus-stammar i terapeutisk dos resulterar i minskad inflammation i CNS och även immunhämmande, regulatoriska T-celler minskar i antal.
Receptet heter: L. paracasei DSM 13434, L. plantarum DSM 15312 och DSM 15313
På ren svenska är det en speciell mix av mjölksyrabakterier (probiotika).
Det är forskaren Lavasani m fl, vid Lunds universitet som genomfört denna studie och de har nu startat en klinisk studie på MS-patienter som får probiotikan i terapeutisk form.
http://www.lu.se/article/skador-pa-tarmbarriaren-vid-multipel-skleros
Jag har skickat en förfrågan till dem om de skulle kunna vara intresserade av att även bedriva en klinisk studie med ME/CFS och Fibromyalgipatienter. Om inte ska jag försöka finna den bästa probiotikan som innehåller alla dessa tre bakterier och kanske bedriva en egen amatörklinisk studie 🙂
Återkommer…
Tror också att detta är rätt spår för att bli bättre …..förhoppningsvis helt frisk 🙂
GillaGillad av 1 person
Bra, då är vi i vart fall två!
GillaGilla
Spännande👍
GillaGillad av 1 person