Dr Jonas Axelsson, Red Clinic, blev väldigt kränkt av Vetenskapens Värld (SVT) av en reporter som trodde han hade ett scoop, att en läkare bedrivit studie utan tillstånd.
I stället för att fokusera på den kunskap Jonas besitter så drev reportern Jonas till att lämna inspelningen. Kort efter TV-inspelningen fick Jonas sin ansökan godkänd av Etikprövningsnämnden. Ni kan kontrollera själva. Det avser följande två dnr:
Dnr 2020-04390
Dnr 2020-04392
Vilket intresse har Vetenskapens värld egentligen? Är det ett granskande program, eller vill de ta del av, och dela den senaste kunskapen?
Här befinner vi oss i en av värdens mest omfattande pandemier i modern tid. Vi måste vända på varje sten, och det gör verkligen Jonas.
Varför blir det ofta felfokus? Det är väl jättebra att Jonas driver frågan att Covid-19 kan bero på reaktiverad herpesvirus? Det är ju logiskt, eftersom man inte funnit några som helst spår av coronavirus bland de som blivit långsjuka, eller för den del bland de som avlidit och obducerats.
Herpesvirus är något som de allra flesta har en latent variant av, även du. Det finns 8 olika herpesvirus. De vanligaste är EBV, HSV1/2, CMV, VZV och HHV-6. Samtliga av dessa virus har en förmåga att reaktivera, dvs ”vakna upp” då kroppen blir belastad, exempelvis av andra infektioner.
Jag kan även tänka mig att många med ME har samma problematik
Heja Jonas!
Håller helt med dig Mats.
SVT och Vetenskapens Värld har gjort mig otroligt besviken.
Det finns så mycket forskning och fakta som visar att Jonas är på helt rätt spår och det
kommer framtiden att visa.
Så som du säger, ”heja Jonas”!!
GillaGillad av 1 person
Tusen tack för att du gör din röst hörd !🙏
Skickat från min iPhone
GillaGillad av 1 person
JAAAA Heja Jonas , håller helt med dig Mats!
GillaGillad av 1 person
Väldigt intressant och viktigt spår, – som Jonas A vill forska om/utreda. Tack för info!
Tyvärr har mycket vetenskap blivit korrupt, nuförtiden, inklusive vetenskapsprogram på radio/tv.
Heja Jonas!, säger jag, också.
GillaGillad av 1 person
Jag kan bara hålla med! Mycket besviken på vetenskapens värld som jag annars tycker håller bra kvalite. Har en dotter med ME och hon har bollats runt i sjukvården från 6-års ålder. Diagnoserna har varit många och behandlingarna likaså. När vi till slut hittade Red Clinic och Jonas så möttes hon av rediga svar kring vad som var möjligt att påvisa och vad som inte var det. Vi behöver fler modiga läkare som törs tänka större och nytt! Igen: Heja Jonas och Red clinic!
GillaGillad av 1 person
Heja (och tack) Jonas!
GillaGillad av 1 person