Regeringen har idag haft pressträff om arbetet med bland annat ett Kunskapscentrum för postcovid och andra postinfektiösa tillstånd. Läs gärna mer på FSI:s hemsida
Äntligen fokus på ett Nationellt Kunskapscentrum. Stort tack, och mycket bra initiativ regeringen!
Vår förening har länge arbetat för ett Nationellt Kunskapscentrum för patienter med postcovid och andra postinfektiösa tillstånd. Behovet är stort av ett samlat kunskapsläge samt bättre diagnostik och behandling, och nu kan det vara på gång!
Gilla detta:
Gilla Laddar in …
Om Mats Lindström
Jag heter Mats Lindström och min fru är svårt sjuk i ME/CFS sedan 2008. Jag lägger ner en stor tid av min fritid på att försöka finna bra symtomlindring och helst botemedel mot sjukdomen. Det viktigaste i det arbetet tror jag är att synliggöra sjukdomens allvarlighet, att få politiker, forskning och sjukvård, men även allmänheten att förstå vikten av att hjälpa denna patientgrupp som lider oerhört - både av sjukdomen och samhällets okunskap.
Min förhoppning är att en biomedicinsk forskning värt namnet kommer igång i Sverige.
Jag driver några egna Facebook-grupper där den största heter Databas ME/CFS. Medlemmarna består av både ME/CFS-sjuka och anhöriga från
bl a Sverige och Norge.
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=REC8VA5SSABBS